התאגדות לעידוד למידה לאורך החיים

התאגדות לעידוד למידה לאורך החיים

ELA - The Israel Association for Lifelong Learning

שיתופי פעולה

שיתוף פעולה עם עמותת 'דור לדור עפולה'

עמותת דור לדור עפולה היא עמותה עירונית לפיתוח שירותים לאוכלוסייה המבוגרת בעיר.

העמותה מציעה לתושבים המבוגרים מסלולי למידה במגוון תחומים במסגרת הקתדרה, מקיימת מספר קהילות תומכות  ובתים חמים שמטרתם  לאפשר לאדם המבוגר להזדקן בקהילתו ובביתו על ידי מתן שירותים תומכים.

לעמותת דור לדור מספר מועדונים, מרכז תעסוקה, מרכז הכוון  והכנה לקראת פרישה ומועדון ייחודי לשורדי השואה. כמו כן מקיימת העמותה אירועים עירוניים לאזרחים ותיקים, טיולים בארץ ובעולם  וימי כיף ומנוחה בבתי מלון.

העמותה מופעלת על ידי צוות מקצועי רב תחומי בהובלתו של המנכ"ל מר יאיר כתר ועל ידי מעל מאה מתנדבים מסורים המתמחים בתחומים השונים.

התאגדות עֵלָ"א העמיקה בשנתיים האחרונות את שיתוף הפעולה  שלה עם עמותת דור לדור עפולה.

יום העיון על הנושא "צריכה מושכלת של מדיה בחברה הישראלית" שהתקיים במוזיאון 'אנו' ב-21.12.2022 ביוזמת על"א, אורגן במשותף בעיקר על ידי שני גופים אלה. תלמידי הקתדרה של דור לדור התנדבו לסייע בחלק מן העניינים הלוגיסטיים, השתתפו ביום העיון, וכמה מהם כתבו ל'זרקור הלמידה שלנו' גיליון 2 וגיליון 3.

ביום העיון הושקו גיליון 21 של 'עלון דור' לדור וגיליון 2 של 'זרקור הלמידה שלנו'. במהלך השנתיים האחרונות הדריכה ד"ר שרה רובינשטיין, יו"ר על"א, את חברי מערכת העלון הקהילתי של גמלאי עפולה. והחל מגיליון 19 היא מכהנת כעורכת העלון בהתנדבות.
יאיר כתר מדור לדור עפולה

שיתוף פעולה עם האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית

בעקבות הכנס הארצי על למידה לאורך החיים שהתקיים במרץ 2019, המשיכה חברת ההנהלה גב' דליה בר לקיים קשר מקצועי מטעם על"א עם האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית (ע"ר 58-024-560-3), אגודה מקצועית למְשדרים בתקשורת הקהילתית.

להלן מקצת מדבריו של מר יוחאי רוטנברג, יו"ר האגודה הישראלית לתקשורת קהילתית: האגודה הוקמה בשנת 1994, והיא מייצגת אלפי פעילים המאוגדים באמצעות מאות עמותות בקבוצות שידור בטלוויזיה הקהילתית (טל"ק). כל הקבוצות פועלות על בסיס התנדבותי, כך גם הנהלת האגודה. הקבוצות משַדרות בו זמנית מצפון לדרום  ביותר  מ- 100 ערים ויישובים בארץ ובערוץ 98 בכבלים ובלוויין.  השידורים הקהילתיים מופעלים על ידי קבוצות נשים וגברים, יהודים ולא-יהודים מכל שכבות האוכלוסייה: בני נוער, צעירים, מבוגרים, גמלאים, עולים, אנשים עם צרכים מיוחדים. הטל"ק הינו כלי ביטוי עממי דמוקרטי ונגיש לכל שדרות העם. הוא פועל מכוח חוקי התקשורת, ומשקף את המעשה החברתי תרבותי במדינת ישראל שהטלוויזיה המסחרית לא מתעניינת או מעוניינת בו.

האגודה מוכרת על ידי המועצה לשידורי כבלים ולוויין במשרד התקשורת כארגון המייצג את כל הגופים המשדרים בארץ בתקשורת הקהילתית. האגודה פועלת גם למען תחנות הרדיו החינוכיות קהילתיות המשדרות בתדר 106 FM.

האגודה הישראלית לתקשורת
סוניה לוגו

סוניה - המרכז להצלחה בע"מ

סוניה – המרכז להצלחה בע"מ, נוסד בשנת 2011 על ידי גב' סוניה חלבי, אישה דרוזית דתיה, בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד ותואר שני בניהול מערכות חינוך.
סוניה עבדה כ 22 שנים במשרד החינוך בתפקידים שונים. במהלך עבודתה   כמורה, כמדריכה, כמאבחנת דידקטית, כמומחית ללקויי ראיה וללקויי למידה,  הבינה את הפוטנציאל הטמון בילדים מצד אחד, ואת הצרכים של הילדים והמשפחות לצד דפוסי ההתמודדות של הפרט בקהילה מצד שני.
במקום שקט ונעים בדליית אל כרמל פתחה סוניה עם צוות מקצועי ומכיל, מרכז המיועד לתמיכה בילדים, במתבגרים ובמבוגרים. בין חברי הצוות המקצועי מאבחנים מנוסים המבצעים אבחון דידקטי, אבחון פסיכודידקטי, אבחונים ממוחשבים לקשיי קשב וריכוז, אבחונים תעסוקתיים למתבגרים ולמבוגרים, לצד מומחים בהוראה מתקנת.
בנוסף, מפעיל מרכז סוניה קורסי אוריינות חיוניים לבוגרות ובוגרים בתחומים הבאים: קריאה, כתיבה ושפה דבורה בשפות אחדות – אנגלית, ערבית, עברית, קורסי מתמטיקה, מחשבים ותקשוב.
בימים אלה נפלה בידינו הזכות ונוצר שיתוף פעולה בין מרכז סוניה לבין עמותת עֵלָ"א לעידוד למידה לאורך החיים בישראל. שיתוף פעולה זה מעיד על ההבנה של המרכז  באשר לצורכי הלמידה לאורך החיים וההתמקצעות המתמדת של מבוגרים בקהילה.

סוניה חלבי תמונה

שיתוף פעולה של עֵלָ"א עם האיגוד האירופי EAEA

EAEA = European Association for the Education of Adults)

בשלהי שנת 2022 חידשה התאגדות עֵלָ"א באמצעות תקשורת דיגיטלית את הקשר המקצועי ארוך השנים עם האיגוד האירופי, שבשלהי 2023 מלאו  70 שנה לייסודו.

בעלון האיגוד מיום 14.12.2023 דווח על הפחתת המימון ברחבי אירופה בתחום של למידה וחינוך מבוגרים. אפילו שוודיה ופינלנד, תומכות מסורתיות חזקות של ALE, ((Adult Learning Education מתמודדות כעת עם הפחתות תקציביות חמורות. יחד עם זאת מתקיימות ברחבי היבשת כמה יוזמות מעניינות: פעילות אינטראקטיבית במוזיאונים, הדגשת חשיבותן של המיומנויות הדרושות לשוק העבודה, ניוד לימודי מבוגרים במסגרת חדשה שהוצעה על ידי הנציבות האירופית, דיון בשיטות עבודה מומלצות ובתוצאות מחקרים בתחום של למידה לאורך החיים בכמה מדינות באירופה.  

הפרלמנט של האיחוד האירופי מציין את התפקיד הייחודי של נשים להצלת אזורים כפריים באירופה, שאוכלוסייתם צפויה להתכווץ לכמעט 8 מיליון עד שנת 2050. נשים כפריות עדיין מתמודדות עם חסרונות רציניים, בהשוואה לגברים כפריים ולנשים עירוניות. כדי לייצב את תחום למידת מבוגרים ברחבי אירופה וכדי לקדם את תפקידן של נשים כמניע מרכזי לפיתוח כפרי הופעל 'פרויקט מור', מערך פתרונות הכשרה לשיפור תפקודן של נשים כפריות ולשיפור מגוון הכישורים הרחב שלהן.

MORE: Multifunctional Role of Women as a key Driver for Rural Development

דילוג לתוכן