התאגדות לעידוד למידה לאורך החיים

התאגדות לעידוד למידה לאורך החיים

ELA - The Israel Association for Lifelong Learning

כנסים

'צריכה מושכלת של מדיה'

התקיים בתאריך 21.12.2022 במוזיאון 'אנו'

כנס עפולה ללמידה לאורך החיים

התקיים בתאריך 27.3.2019

הכנס הארצי על למידה לאורך החיים בישראל התקיים בעפולה ביום 27.3.19 במעמד ראש העיר מר אבי אלקבץ, מר יעקב מרגי יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, גב' טלי פלוסקוב יו"ר הוועדה לבניית תכנית אב לאומית לזקן בכנסת ומר סאלח טריף, ח"כ ושר לשעבר.
לציון שבעים שנות למידת מבוגרים בישראל בחרה ההתאגדות לחינוך מבוגרים בישראל  בשיתוף עם עמותת דור לדור  עפולה והמרכזים הקהילתיים שחקים   לקיים כנס ארצי שיעלה על נס את הפעילות הענפה שנעשתה ונעשית בתחום.
הכנס נתן במה לקשת רחבה של דוברים מתחומים שונים של החברה הישראלית – מהאקדמיה, מהתעשייה, מבנק ישראל ומתחומי החינוך והתרבות.
ארבעת מושבי הכנס כללו דיונים שנעו משאלות כלכליות על פריון העבודה במשק ומיומנויות עובדים ועד לסרטים נדירים בבית התפוצות, מעולם התעשייה והקושי של עובדים בעסקים ובמפעלים קטנים לצלוח הסבות עבודה ועד הדרך לשילוב הורים וילדים בלמידה בלתי פורמלית במוזיאונים,  מהתבוננות בחידושים בלמידה המתקיימת בקתדראות העממיות ועד חשיפה לפרויקטים מגוונים לשיקום האסיר בבתי הכלא ועוד.
נושאי ההרצאות הבליטו את העובדה שלמידה לאורך החיים היא חלק מרכזי בחברה הישראלית כולה,  בחברה היהודית ובחברה הערבית, במנעד גילאי רחב. אף על פי כן למידה לאורך החיים זוכה לייצוג חֶסֶר (תת ייצוג) הן בין קובעי המדיניות והן בתפישה האזרחית אפילו של מי שפועל בתחום. לא מעט ארגונים ומוסדות עוסקים בלמידת מבוגרים בלי לדעת שהם כאלו.
אחת ההצלחות המרכזיות של הכנס הייתה להצביע על החשיבות של למידה לאורך החיים בבניית החוסן האזרחי של תושבי ישראל; הן כלפי חוץ, קרי קובעי המדיניות והן כלפי פנים, כלומר אנשי המקצוע שפועלים כל אחד בנישה שלו ואינם רואים את התמונה הכוללת.
הצלחה נוספת היא הפקה של כנס ארצי גדול ומכובד דווקא בעיר עפולה. כאשר מדברים על החברה הישראלית במיוחד בנושא למידת מבוגרים חשוב להדגיש את מקומה של הפריפריה ולפעול לחיזוקה כדי לצמצם פערים בחברה הישראלית.
אמירה זו מקבלת חיזוק מכנס מקומי שנערך בעפולה אך לפני כחודש, ועסק במקומן של שלוש הדתות המונותאיסטיות בישראל בלמידת מבוגרים.

כנס למידה לאורך החיים 2019
דילוג לתוכן