התאגדות לעידוד למידה לאורך החיים

התאגדות לעידוד למידה לאורך החיים

אודות

ההתאגדות לעידוד למידה לאורך החיים

ארגון גג

ההתאגדות על מוסדותיה (שיפורטו בהמשך) משרטטת את מפת הלמידה למבוגרים בארץ. היא מפתחת תכניות לימוד ייחודית למבוגרים ודואגת להטמעתן המוצלחת ברחבי המדינה. פעילות זו היא מגוונת ונוגעת בכל תחומי ההשכלה והלמידה בישראל. מבוגרים הם כל האוכלוסייה בישראל מעל גיל 18.

 

דיסציפלינה אקדמית

כיון שאין כיום לימודים על – תיכוניים להוראה למבוגרים בארץ, ההתאגדות נערכת לפתח דיסציפלינה אקדמית כזו. ההתאגדות ערכה מחקר מקיף באוניברסיטאות ברחבי העולם, מה נלמד שם בנושא זה, לכל התארים. מהמחקר נבנתה תכנית לימודים מתאימה אותה אנו מנסים להטמיע במוסדות להשכלה גבוהה בארץ. בשלב זה ההתאגדות מצויה בקשר מתקדם עם סמינר לוינסקי ואף עם בי"ס לחינוך באוניברסיטת ת"א יש התחלות.

 

תכנית לימודים באוריינות

בתחומי האוריינות בלשון העברית ועל סמך המחקרים השונים פיתחה ההתאגדות בסיוע המומחיות של גורמים כגון: מכון פוירשטיין, ד"ר מיכל שלייפר יוצאת מט"ח ואלי זיו. תכניות הלימוד חדשניות ביותר ולוקחות בחשבון קשיים של עולים ברכישת הלשון העברית. התכניות מתבססות על כלים לפיתוח מיומנויות אישיות, למידה אחרת ושילוב תכניות מחשב חדשניות באוריינות.

 

הוראת שפה

בתחומי האוריינות בלשון העברית ועל סמך המחקרים השונים פיתחה ההתאגדות בסיוע המומחיות של גורמים כגון: מכון פוירשטיין, ד"ר מיכל שלייפר יוצאת מט"ח ואלי זיו. תכניות הלימוד חדשניות ביותר ולוקחות בחשבון קשיים של עולים ברכישת הלשון העברית. התכניות מתבססות על כלים לפיתוח מיומנויות אישיות, למידה אחרת ושילוב תכניות מחשב חדשניות באוריינות.

 

כנסים וימי עיון

ההתאגדות מקיימת כנסים וימי עיון גדולים בהם היא משתדלת להטמיע את עקרונות תורתה ומשנתה לציבור בישראל. ההתאגדות פועלת ברחבי הארץ כולה. הכנסים האחרונים הראו באוניברסיטת תל אביב על שאלת "הדיכוי במערכת החינוך הפורמאלית". בעפולה ערכה ההתאגדות כנס אזורי תחת הכותרת "מי צריך למידת מבוגרים?". הכנס האחרון בת"א יוחד לשאלה המרכזית "מה ההבדל בין למידת מבוגרים ולמידת ילדים"?

 

השתלמויות והכשרות

ההתאגדות פיתחה ומפתחת מתודות חדשניות להכשרת מורים להוראה למבוגרים. השתלמויות כאלה מתרחשות לאחרונה למורים בחולון ובגדרה.

 

פרסומים וכתבי עת

להתאגדות פרסום צנוע אך קבוע שנשחק בצוק התקציבים ויצא השנה פעם אחת בלבד. הוא עסק בכל הנושאים העומדים ברומו של עולם למידת המבוגרים ונכתב בידי חברת הנהלת ההתאגדות. מאמרים ברוח משנת ההתאגדות נכתבו ונכתבים גם לפרסומים וכתבי עת בארץ ואף בחו"ל. חלקם ניתן למצוא בחלק המוקדש למאמרים באתר ההתאגדות.

 

קשרים בינלאומיים

תחום למידת מבוגרים אינו מפותח דיו בישראל וההתאגדות ניזונה מאוד מהמתרחש בעולם בשדה זה. ההתאגדות מנהלת מערכת יחסים מסועפת עם ארגונים אירופיים ועולמיים בתחום, לומדת מהם, ולעיתים אף מלמדת. המוסדות האירופיים מכנסים באופן תדיר את מוסדותיהם ומפתחים ומעודדים דרכי למידה אך גם דרכי ניהול, ארגון, תכנון ותקצוב נושא למידת המבוגרים במדינות השונות. היו"ר הקודם של ההתאגדות בישראל, ד"ר איתן ישראלי, נבחר לחבר הנהלת הארגון האירופי ומביא להתאגדות כאן עדכונים מהנעשה בתחום באירופה. ראוי לציין בהקשר זה שבעבר עוד השתתפה ההתאגדות בישראל בסכום סמלי בנסיעות חבריה לקונגרסים בחו"ל, בשנתיים האחרונות היא אינה עושה כך כלל.

 

עיר לומדת

ההשפעה העולמית על ההתאגדות בישראל מופיעה לדוגמא ב'עיר לומדת'. הפרוייקט 'עיר לומדת' מתייחס לפרוייקט אירופי בשם זה. ב'עיר לומדת' מתגייסת כל העיר להוביל את נושא הלמידה בכל היבט חיים בעיר. יש לכך מתכונת מוסדית מובנית ותורת עשייה שלמה. ההתאגדות הגיעה להסכמות נרחבות עם מרכז השלטון המקומי בישראל, שאימץ את התכנית ומעודד את הרשויות להפעיל אותה. השנה ביקרו הנציגים האירופיים של התכנית וסיירו בערים לומדות שונות. ההתאגדות למדה מהם רבות והשנה תעמוד בסימן הרחבה מואצת של התכנית.

 

אמהות, ילדים, ספרים

במסגרת דרכי ההוראה החדשניות שההתאגדות לחינוך מבוגרים מפתחת, פותחה תכנית להקניית מכמני השפה העברית לעולות צעירות מאתיופיה שלהן ילדים קטנים. התכנית מתבססת על קריאת סיפורים לילדים על ידי האמהות. כמובן שכדי שתוכלנה לקרוא בחופשיות ולהסביר לילדים את הסיפורים, על האמהות ללמוד בעצמן, ומתוך מוטיבציה זו פיתחה ההתאגדות דרכי למידה חדשניות לאמהות. ההתאגדות הפעילה את התכנית כניסוי אשתקד בראשל"צ, והיא מרחיבה אותה השנה להפעלה בגדרה ועל הכוונת ישובים נוספים.

 

ספרי לימוד

ההתאגדות מסייעת לפיתוח ספרי לימוד חדשניים על פי התכניות שפיתחה. נוסף על כך ההתאגדות אחראית על הדפסת כל ספרי הלימוד בהם מלמדים בישראל (גם הגורמים האחרים, כולל משרד החינוך) והפצתם לכל המוסדות בארץ על פי דרישתם. לאור ההיקף הכספי הגדול, לאחרונה הוחלט בהתאגדות לההקים ועדה למעקב אחרי דרכי ההדפסה, דרכי ההפצה, עלויותיהן מול הכנסותיהן.
דילוג לתוכן